همايش ملي ژئوماتيك 86 برگزار شد
رئيس سازمان مديريت:
سازمان نقشه‌برداري ابتكار رابه مراكز دانشگاهي واگذاركند
اطلاعات مكاني تكيه‌گاه اوليه هر برنامه‌ريزي است

سرويس: علمي
1386/02/16
05-06-2007
16:38:13
8602-10221: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: علمي

همايش ملي ژئوماتيك 86 صبح امروز با حضور معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي در محل سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني كشور گشايش يافت.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اميرمنصور برقعي، رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور طي سخناني در اين همايش با انتقاد از فقدان اطلاعات پايه‌يي سازمان يافته و پيوند يافته متناسب با نيازهاي برنامه توسعه كشور، اظهارداشت: بانك هاي اطلاعاتي ما به طور منفصل عمل مي‌كنند و حتي در اين موارد نيز روزآمدي لازم را ندارند، چه رسد به آن كه بخواهند در يك پيوند گروهي و به طور مشترك فعاليت كنند.

رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي افزود: اصلي‌ترين هدفي كه مسئولان نظام در شرايط فعلي كشور مدنظر قرار دارند و همه اجزاي حكومت در صدد تامين و دسترسي به آن هستند، جهش در رشد اقتصادي كشور است.

معاون رييس جمهوري افزود: تحقق سياستهاي كلي نظام در مورد اصل 44 قانون اساسي به هدفي مهم براي دست اندركاران و اجزاي كشور تبديل شده است.

به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه ملي داده هاي علوم زمين كشور، وي خواستار معنا كردن و تعريف مجدد حركتهاي علمي و توليد دانش در جهت دستيابي به اين هدف شد و گفت: همه ما در دهه اخير شاهد تحول علمي و تكنيكي در مولفه‌هاي گوناگون توليد اطلاعات مكاني بوديم.

رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي اضافه كرد: هنگامي كه اطلاعات مكاني در پيوند با ساير اطلاعات پايه‌يي كشور مدنظر قرار گيرد، اصلي‌ترين زيرساخت را براي هدايت برنامه‌هاي توسعه كشور فراهم مي‌كند و اين در حال حاضر يك خلا جدي در كشور است.

برقعي گفت: ترديدي نيست اطلاعات مكاني در ايران با توجه به تنوع اقليمي آن، مي‌تواند زيرساختي اصلي كه تكيه‌گاه اوليه براي هرگونه برنامه‌ريزي است، فراهم كند.

معاون رييس جمهوري ادامه داد: سازمان نقشه‌برداري كشور هنوز نتوانسته محصولات خود را متناسب با نيازهاي كشور ارايه دهد و از اين جهت با نقطه مطلوب فاصله دارد.

وي خواستار تحول سريع در عرصه مهندسي نقشه‌برداري كشور شد و گفت: سازمان نقشه‌برداري بايد ابتكار را به مراكز دانشگاهي واگذار كند و راه را براي افزايش حضور و فعاليت و انتفاع اقتصادي شركت‌هاي غيردولتي در عرصه توليد نقشه و اطلاعات فراهم كند.

رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، سياست‌گذاري، كنترل و ارتقا استاندارد ها، تشخيص خلاها و فراهم كردن مسير حركت براي مراكز پژوهشي را از وظايف سازمان نقشه‌برداري كشور ذكر كرد.

برقعي گفت: از آنجا كه بخشي از رشد اقتصادي كشور در نگاه به بازاريابي و فعاليت در خارج از كشور تعريف شده، سازمان نقشه‌برداري و ساير دستگاه هاي دولتي مشابه بايد اين عرصه را فراهم كنند كه شركتها امكان حضور در بازار خارج از كشور را بدست بياورند.

وي تاكيد كرد: دستگاههاي دولتي نبايد خود را رقيب بخشي خصوصي ببينند.

همايش ژئوماتيك 86 روز يكشنبه 16 ارديبهشت ماه با شعار «نقشه‌هاي مبنايي: اساس زيرساختار ملي داده‌هاي مكاني» در محورهاي نقشه برداري زميني، زيرزميني و صنعتي، ژئودزي، GPS و ژئو ديناميك، فتوگرامتري زميني، هوايي و فضايي، كارتوگرافي، سامانه اطلاعات مكاني (GIS)، نقشه و اطلاعات مكاني در برنامه‌ريزي شهري و مديريت بحران، آب‌نگاري، ‌كاداستر و LIS، سنجش از دور، آموزش، پژوهش و ارتباطات در ژئوماتيك و استاندارد و استانداردسازي در ژئوماتيك در سازمان نقشه برداري ايران برگزار شد.

نمايشگاه جنبي اين همايش در روزهاي 16 تا 19 ارديبهشت ماه در سازمان نقشه برداري ايران برگزار مي‌شود.

انتهاي پيام

کد خبر: 8602-10221